14. Ηρακλής                 7
15. Καλλονή                 6 -9αγ.
16. Πανθρακικός             3
Πέρασε άνετα  και από τη Βέροια ο Ολυμπιακός
Ούτε η Βέροια κατάφερε να σταματήσει τον Ολυμπιακό, ο οποίος πανηγύρισε την ένατη του νίκη (0-2) και διατήρησε το απόλυτο στο πρωτάθλημα. Οι “ερυθρόλευκοι” πάτησαν γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και χρειάστηκαν λίγο… τύχη για να προηγηθούν στο 55′ με τον Ιντέγιε. Ο Ντουρμάζ λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων με ωραία εκτέλεση φάουλ.
Η Βέροια τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς στο 87′ ο Ιμπραϊμ αντίκρισε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα. Το σύνολο του Γεωργιάδη στο πρώτο ημίχρονο είχε πάει το ματς στα μέτρα του. Εχοντας κλείσει τους διαδρόμους κατάφερε να απειλήσει τέσσερις φορές μέχρι να δεχθεί το τέρμα του Ιντέγιε. Από εκεί και πέρα δεν μπόρεσε να κάνει αισθητή την παρουσία της επιθετικά και έτσι γνώρισε ακόμα μία ήττα στην έδρα της. Η Βέροια στο… σπίτι της έχει μόλις ένα βαθμό σε πέντε αγώνες.
Να σημειωθεί ότι η πλειοψηφία των φίλαθλων ήταν οπαδοί του Ολυμπιακού. Λίγο πριν την συμπλήρωση 20λεπτών, αλλά και στο 40’, έπεσαν στον αγωνιστικό φωτοβολίδες, η μία κοντά στην βοηθό Κουρομπίλια, όμως ο διαιτητής, παρότι διεκόπη την πρώτη φορά το παιχνίδι για να απομακρυνθούν, δεν ζήτησε να γίνουν ούτε οι απαραίτητες συστάσεις από τα μεγάφωνα.
inner

Συνεχίζει να σαρώνει ο Πανιώνιος που έγραψε ιστορία πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη(;) στη Λειβαδιά
Ο Πανιώνιος με γκολάρες των Καραμάνου και Μπουμάλ πέρασε νικηφόρα με 2-0 από την έδρα του Λεβαδειακού και συνεχίζει την εντυπωσιακή του πορεία στη Σούπερ Λιγκ.
Μετά από ένα πρώτο μέρος χωρίς φάσεις, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη χρειάστηκε 25 δευτερόλεπτα στο β’ για να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά του Καραμάνου, ενώ ο Μπουμάλ στο 57′ έκανε το 0-2 με τρομερό σουτ.
Οι Βοιωτοί, είχαν ευκαιρίες με Μαχαίρα και Μάντζιο, όμως δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και έχασαν μετά από τέσσερις αγωνιστικές. Οι «κυανέρυθροι» από την πλευρά τους επέστρεψαν στις νίκες μετά από έναν αγώνα, παίρνοντας το τρίτο τρίποντο σε πέντε ταξίδια στη Σούπερ Λιγκ!
ΧΑΜΟΣ στο Πλατανιάς- Καλλονή (2-1). Οργισμένος ο πρόεδρος της Καλλονής: “Ως πότε θα ξεφτιλίζουν τη διαιτησία;”
Πλατανιάς και Καλλονή έχασαν πολλές ευκαιρίες, αλλά στο τέλος χάρηκαν οι γηπεδούχοι με γκολ στο 84’, ενώ οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν με δέκα λόγω λανθασμένης κόκκινης. Αρκετά τα διαιτητικά λάθη.
Κόκκινη και η μπίλια στο… κόκκινο
Ροκ ματς στα Περιβόλια με τον Πλατανιά να παίρνει στο τέλος τη νίκη με 2-1 επί της Καλλονής στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Super League.
Ανοιχτό σε όλα τα αποτελέσματα ήταν το παιχνίδι, αλλά στο τέλος χαμογέλασαν οι γηπεδούχοι με τέρμα του Γιακουμάκη στο 84’ που προήλθε από λανθασμένη υπόδειξη του διαιτητή Σπάθα, καθώς θεώρησε ότι ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων βρήκε την μπάλα με το χέρι εκτός περιοχής.
Το σκορ άνοιξε ο Μπαργκάν στο 5’ για την ομάδα της Μυτιλήνης, αλλά ήταν σε θέση offside, ενώ ο Ανγκούλο ισοφάρισε στο 17ο λεπτό.
Καυστική γραπτή δήλωση για τη διαιτησία στο Καλλονή-Πλατανιάς εξέδωσε ο πρόεδρος των Μυτιληνιών, Νίκος Μιχαλάκης